Recepty a návody
Ak hladáte návody a recepty na tinktúry, ste na správnom mieste.
V starých knihách sa píše, že levanduľa má ukľudňujúce, antibakteriálne či protikŕčové účinky. Okrem sušenia vieme jej vôňu zachovať aj inak. Napríklad vo forme tinktúry alebo masti. Poďme sa pozrieť na ich výrobu.
Na prípravu tinktúry budeme potrebovať:
- 5 – 30 g sušenej alebo čerstvej levandule
- 250 ml alkoholu (Alpa, pálenka, konzumný lieh)
Jednoduché tajomstvo je nechať levanduľu lúhovať 2 týždne, potom scediť a preliať do tmavej nádoby, a levanduľová tinktúra vyrobená po domácky je na svete. Odporúčame mať nádoby z tmavého skla, ideálne liekovky z našej ponuky s objemom 50 ml alebo 100 ml.
Príprava masti je o niečo náročnejšia, budeme potrebovať:
- 100 g čerstvej levandule
- cca 300 g bambuckého masla, kokosového oleja prípadne lekárskej vazelíny
- 30 g včelieho vosku (podporí tuhosť masti)
- niekoľko kvapiek levanduľovej esencie alebo levanduľovej tinktúry (pre zvýraznenie vône)
Postup výroby je nasledovný:
Bylinu pomelieme na veľmi jemný prášok. Potom zahrejeme kokosový olej spoločne s včelím voskom vo vodnom kúpeli. Teplota by nemala prekročiť 80 °C. Ak je hmota rozpustená, pridáme podrvené kvety levandule. Zmes naďalej zahrievame a miešame na miernom ohni cca 10 - 20 minút. Následne ju odstavíme a necháme 24 hodín odstáť. Na druhý deň ju opäť zahrejeme až kým sa nerozpustí a pridáme zopár kvapiek levanduľového oleja. Masť precedíme cez cedník alebo plátno do vhodnej uzatvárateľnej nádobky (napr. tmavej masťovky z našej ponuky) a skladujeme na tmavom a chladnom mieste.
Šípky sú zásobárňou cenných látok, v tomto článku sa pozrieme, ako z nich vyrobiť tinktúru.
Na výrobu si pripravte:
- 100 g šípok
- 150 ml alkoholu
- 2 PL cukru
- 2 PL vody
- 1 jablko
Tento červený zázrak je plný najmä vitamínu C, ale aj vitamínov B1, B2, E a K, ďalej flavonoidov, karotenoidov, trieslovín a podobne. Považujeme ich za vynikajúci prostriedok na posilnenie imunity, pôsobia ako silný antioxidant. Vitamín B1, ktorý šípky obsahujú, pôsobí priaznivo na nervovú sústavu i sústredenie, rutín chráni cievy, vápnik posilňuje kosti aj zuby a železo pozitívne ovplyvňuje krvotvorbu.
Často sa stretávame napríklad so šípkovým čajom. Skúsili ste však už tinktúru? Samotná výroba je pomerne jednoduchá. Stačia na ňu iba tieto ingrediencie: 100g šípok, 150 ml alkoholu (ideálne destiláty ako slivovica, hruškovica, marhuľovica, ak ich nemáte, v lekárni zakúpte konzumný lieh), 1 postrúhané jablko, 2 lyžice cukru, 2 lyžice vody.
Šípky nájdeme skoro všade. Dbať by sme mali ale na zber v čistom prostredí, najlepšie ďaleko od ciest. Nazbierané šípky umyte, odstráňte z nich stopky a tvrdé časti. Následne plody buď rozmixujte, alebo rozkrojte a vydlabte z nich semienka. Takto pripravené šípky dajte spolu s postrúhaným jablkom do čistej sklenej uzatvárateľnej nádoby a zalejte alkoholom. Chce to čas, zaliatu hmotu nechajte zhruba 2 týždne macerovať alebo lúhovať za studena. Nádobu každý deň pretrepte a obsah dobre zamiešajte. Po 14 dňoch preceďte obsah tak, aby ste odfiltrovali všetky zvyšky šípok.
Po vylúhovaní si ohrejte cukor v kovovom hrnčeku a pridajte k nemu macerát zo šípok. Dôkladne zamiešajte a môžete dávkovať do fľaštičiek. Najlepšie sú liekovky z hnedého skla. Na tento účel si naši zákazníci najčastejšie kupujú 50 ml a 100 ml liekovky z našej ponuky. Odporúčame užívať každý deň jednu lyžičku. Šípky nám vďaka svojmu jedinečnému zloženiu pomôžu nielen ako prevencia pri chorobách z prechladnutia, ale aj ako bohatý zdroj vitamínov.
Podľa tohto návodu robíme propolisovú tinktúru už desaťročia.
Základom výroby kvalitnej propolisovej tinktúry sú dve ingrediencie:
- sušený propolis
- alkohol , konzumný lieh alebo ideálne destilát z ovocia (odporúčame 65-85%)
Najkvalitnejší propolis je priamo od včelára. Taký, ktorý zberal na záchytné mriežky ešte v dobe pred jesenným liečením včiel. Tento propolis sa z mriežky nechá vymraziť a vymrví sa do misky. V miske je dobré ešte odstrániť prípadné nečistoty, ako sú kúsky vosku, nožičky včiel alebo časti dreva, ktoré sa do propolisu dostali z včelích rámikov. Ak máte propolis z obchodu, tak ste od tejto práce ušetrení.
Následne v miske propolis jemne podrvíme mažiarom a odvážime ho. Na 20 g propolisu potrebujeme 1-2 dcl liehu. Propolis si presypeme do uzatvárateľnej sklenej nádoby a zalejeme ho potrebným množstvom liehu. Čím menšie množstvo liehu zvolíme, tým bude vyššia koncentrácia propolisu a farba zarobeného roztoku bude tmavšia. Naopak, predĺži sa nám doba jeho rozpustenia. My používame už roky namiesto konzumného liehu slivkový destilát z našej úrody, ktorý si na požiadanie necháme zachytiť v pestovateľskej pálenici ovocia pri čo najvyššej koncentrácii. Takýto propolis má nielen peknú farbu, ale aj príjemnú vôňu. Je dôležité sa každý večer k nádobe vrátiť a premiešať jej obsah otočením hore dnom a späť. Takéto otočenie urýchli rozpustenie propolisu a iných látok obsiahnutých v sušine. Propolis necháme lúhovať 10 až 14 dní. Následne ho precedíme cez filtračný lievik, ktorý ho zbaví nerozpustných zložiek a dávkujeme ho do fľaštičiek alebo liekoviek z tmavého skla.
Dávkovanie je jednoduché :
Pri vonkajšom použití kvapkáme dve až tri kvapky na ranu, ktorú chceme dezinfikovať a ošetriť, najlepšie 2 - 3x denne.
Pri vnútornom použití sa odporúča každé ráno 3 kvapky napríklad na kocku cukru.
Na záver jedna odborná rada. Propolisová tinktúra obsahuje alkohol, a tak ju nikdy nedávajte do plastových fľaštičiek. Alkohol môže spôsobiť uvoľnenie rôznych látok z plastov do tinktúry. Pre správne skladovanie odporúčame niektorú zo sklených liekoviek, ktoré nájdete v našej ponuke. Medzi včelármi sú obľúbené najmä objemy 30 ml a 50 ml.
Ak Vás tento návod na propolisovú tinktúru zaujal, ale nemáte doma sušený propolis ani alkohol, môžete si tinktúru zakúpiť priamo od včelára na jeho stránkach www.slovenskevcelarstvo.sk.